Головна

1 листопада
День народження Європейського союзу (Дата заснування ЄС)

Європейський Союз являє собою інтеграційне угрупування двадцяти семи європейських країн (Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, Іспанія, Нідерланди, Бельгія, Люксембург, Данія, Ірландія, Португалія, Греція, Австрія, Фінляндія, Швеція, з 1 травня 2004 року - Чехія, Естонія, Литва, Латвія, Словенія, Словаччина, Кіпр, Польща, Угорщина, Мальта, з 1 січня 2007 року - Румунія, Болгарія), які прагнуть до економічної та політичної єдності, частково відмовляючись від своїх національних суверенітетів.
Історично коріння ЄС сягає Другої світової війни. Ідея європейської інтеграції мала на меті попередити убивчі війни та їхні руйнівні наслідки. Вперше вона була запропонована міністром закордонних справ Франції Робертом Шуманом у промові 9 травня 1950 року. Він закликав до об'єднання вугільної та сталеливарної промисловості країн для створення «міцного фундаменту європейської федерації».
Його пропозиція включала заснування наднаціонального європейського органу, який би здійснював управління видобутком вугілля та виробництвом сталі, адже саме ці галузі на той час були основою військової влади. Країни, які він закликав до об'єднання, майже зруйнували одна одну у жорстокому конфлікті, який залишив по собі глибоке почуття фізичного та морального спустошення.
Ця пропозиція, відома як «декларація Шумана», вважається початком створення об'єднання, відомого сьогодні як Європейський Союз.
Наступним кроком стало створення ФРН, Францією, Італією, Бельгією, Нідерландами, Люксембургом Європейського об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС) у 1951 році (Паризька угода), яке почало функціонувати з 1952 р. Римський договір про створення ЄЕС і Євроатому був підписаний 1957 року і набрав чинності з 1958 року.
Ним передбачалося ліквідувати всі національні бар'єри на шляху вільного руху товарів, послуг, капіталів та робочої сили між країнами-учасницями і перейти до вироблення спільної зовнішньоекономічної, сільськогосподарської і транспортної політики. У 1967 році відбулося злиття цих трьох співтовариств (ЄОВС, ЄЕС, Євроатому) в єдине Європейське співтовариство.
З 1973 року набула чинності угода про вільну торгівлю між ЄЕС і ЄОВС, з одного боку, і країнами Європейської асоціації вільної торгівлі, з іншого. 1979 року завершується процес створення Європейської Валютної Системи (ЄВС), вводиться в дію ЕКЮ. Введення ЕКЮ мало зменшити коливання валютних курсів, витіснити з міжнародних розрахунків долар США, стимулювати подальший розвиток інтеграційних процесів через забезпечення передумов формування єдиного валютного ринку ЄС.
1985 року було підписано програму подальшого розвитку Європейського співтовариства і перетворення його в Європейський Союз ("Європа без кордонів"), а потім і досягнення цілковитої інтеграції. У 1992 році була підписана угода між ЄС і ЄАВТ про створення Європейського Економічного Простору (ЄЕП).
Цього ж року прийнято Маастрихтську угоду, суть якої характеризує новий якісний етап в еволюції ЄС - усунення діючих обмежень вільного руху капіталу в Португалії та Греції.

1 листопада 1993 р. Європейське співтовариство перейшло у нову стадію економічної інтеграції й, за рішенням держав і урядів країн-членів, стало називатись Європейським Союзом.

Щоб з Чорного моря ...
Щоб з Чорного моря
     У хвильній забаві
          Вода не втекла у безмежжя,
Міцні Чорномори,
     Надійні і вправні,
          Тримають в руках надбережжя:
Грузинський, Болгарський,
      Турецький, Румунський,
          Російський і наш, Український!
  До водної казки
       Несуть воду в руцях:
          Дунай, Буг, Дністер й Дніпро свійський.


                                Євген Юхниця

31 ЖОВТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЧОРНОГО МОРЯ

Святкування Міжнародного дня Чорного моря започатковано як громадсько-політична акція з нагоди ухвалення Конференцією міністрів довкілля, що відбулася 30-31 жовтня 1996 року у м. Стамбулі, Туреччина за участю представників Республіки Болгарії, Грузії. Румунії, Російської Федерації, Республіки Туреччини та України Стратегічного плану дій для відновлення і захисту Чорного моря. Відтоді, країни – учасниці Конвенції про захист Чорного моря від забруднення відзначають Міжнародний день Чорного моря щорічно.
Знаковою подією цього року стало відзначення 20-ї річниці з нагоди підписання Міністерської декларації щодо Чорного моря, яке відбулось під час наради міністрів довкілля Причорноморських країн, присвяченій захисту морського середовища, 7 квітня 1993 року в м. Одесі, Україна.
Україна відіграє провідну роль у процесі формування регіональної політики щодо Чорного моря та бере активну участь у діяльності керівного органу Конвенції про захист Чорного моря від забруднення (Бухарест, 1992) – Комісії із захисту Чорного моря від забруднення, представлена у складі консультативних, робочих та допоміжних органів цієї Комісії.
Відзначаючи нагальність збереження природної спадщини для майбутнього і прийдешніх поколінь, Міністерство екології та природних ресурсів України зазначає, що чисте Чорне море – це не лише запорука сталого соціально-економічного розвитку усього Чорноморського регіону, а й добробут мільйонів людей.

28 жовтня 1492 року — Христофор Колумб відкрив Кубу.









27 жовтня  1728 року - народився Джеймс Кук, англійський мореплавець, керівник трьох кругосвітніх експедицій, першовідкривач Нової Зеландії і Гавайських островів.





























Немає коментарів:

Дописати коментар